top of page

Návrh nového zákona o obchodnom registri: komplexná modernizácia obchodnoprávneho prostredia (MEDZIREZORTNÉ PRIPOMIENKOVÉ KONANIE)

  • Writer: michaelmuzikdesign
    michaelmuzikdesign
  • May 27
  • Čítanie: 3

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh nového zákona o obchodnom registri. Tento návrh, ktorý má v plnom rozsahu nahradiť doterajší zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len „ZoOR“), predstavuje zásadný legislatívny posun, reagujúci na potrebu zvýšenej efektivity, digitalizácie a právnej istoty v obchodnoprávnych vzťahoch.

 

Nový návrh zákona nielenže sústreďuje hmotnoprávnu aj procesnoprávnu úpravu registrácie do jedného právneho predpisu, ale zároveň prináša významné novinky, ktoré reflektujú aktuálne potreby podnikateľského prostredia a európskej legislatívy.


 

Zásadné koncepčné zmeny

 

Jednotný právny rámec pre obchodný register

Jedným z hlavných cieľov návrhu zákona je integrácia roztrieštenej právnej úpravy. Súčasný stav, keď je právna úprava vedenia obchodného registra rozdelená medzi Obchodný zákonník, Civilný mimosporový poriadok a ZoOR, spôsobuje aplikačné problémy. Nový zákon preto prináša komplexnú a systematickú úpravu v jedinom právnom predpise.

 

Elektronizácia a prepojenie s inými registrami

Aj napriek tomu, že elektronizácia obchodného registra už v minulosti pokročila, návrh zákona posúva elektronizáciu opäť smerom dopredu. Zavádza legislatívnu podporu technického prepojenia obchodného registra s ostatnými verejnými databázami (najmä s referenčnými registrami). Cieľom je dosiahnuť zásadu „jedenkrát a dosť“, teda aby podnikatelia nemuseli predkladať tie isté údaje viacerým úradom. Tieto údaje budú mať právnu záväznosť priamo po ich zverejnení na webovom sídle ministerstva. To predstavuje výrazný odklon od doterajšej právnej úpravy, ktorá viazala účinnosť zápisu na zverejnenie v Obchodnom vestníku.

 

Duálny systém zapisovania s výhľadom na centralizáciu

Návrh zákona síce zatiaľ zachováva duálny systém (registrový súd aj notár ako registrátor), no od 1. júla 2027 sa plánuje zverenie všetkých prvozápisov a zmien výlučne do rúk notárov. Registrové súdy si ponechajú právomoc iba na výmaz zapísaných osôb. Táto zmena má odbremeniť justíciu a zároveň posilniť špecializáciu registrátorov.


 

Významné novinky oproti predchádzajúcej úprave

 

Rezervácia obchodného mena

Jednou z najvýraznejších noviniek je možnosť rezervácie obchodného mena pred samotným vznikom spoločnosti. Ide o opatrenie, ktoré podnikateľom umožní budovanie značky ešte pred registráciou a zároveň zabraňuje zápisom mien, ktoré by mohli miasť verejnosť alebo napodobňovať názvy verejných orgánov.

 

Nové pravidlá právneho zastúpenia

V snahe zamedziť tzv. „pokútnictvu“ sa zavádza prísne obmedzenie na právne zastúpenie pri registrácii – návrh na registráciu môže podať len advokát, notár alebo zamestnanec navrhovateľa. Ide o dôležitý krok na zvýšenie dôveryhodnosti registračných konaní. Udelenie plnomocenstva musí byť autorizované splnomocniteľom, pričom v prípade zastúpenia zamestnancom sa vyžaduje ešte vyššia miera overenia vo forme úradne osvedčeného podpisu splnomocniteľa.


Zápis bez predloženia živnostenského oprávnenia

Pri prvozápise spoločnosti už nebude potrebné predkladať živnostenské oprávnenie. V prípade jednoznačne špecifikovaného okruhu voľných živností vznikne živnostenské oprávnenie spoločnosti registráciou do obchodného registra. Podnikateľom je tak umožnené proces vzniku spoločnosti urýchliť a zjednodušiť.

 

Forma zakladateľských dokumentov

Nový zákon by stanovil, že zakladateľský dokument každej obchodnej spoločnosti musí byť vyhotovený buď ako notárska zápisnica alebo ako zmluva autorizovaná advokátom. Tento krok má zvýšiť právnu istotu a eliminovať formálne nedostatky.

 

Zverejňovanie dokumentov, formálna a materiálna publicita

Zákon by výrazne rozvinul zásadu formálnej aj materiálnej publicity – všetky údaje a dokumenty z obchodného registra budú dostupné bezplatne a online na webovom sídle ministerstva. Zároveň sa posilňuje ich právna záväznosť, čo znamená, že ich už nebude potrebné osobitne preukazovať v obchodnom styku.


 

Procesné zmeny a účinnosť

 

Digitalizácia registračných konaní

Registrácia bude možná výlučne elektronicky prostredníctvom určeného formulára. Zákon zároveň upravuje inštitút „námietok“ a „kvalifikovaných námietok“, ktorými sa môže navrhovateľ brániť proti odmietnutiu vykonania zápisu.

 

Fixné lehoty na registráciu

Zákon zachováva pevnú lehotu na vybavenie registrácie – dva (2) pracovné dni v štandardných prípadoch, päť (5) dní pri zápise premeny a dvadsaťjeden (21) dní pri cezhraničnej premene. Má ísť o proklientský krok v záujme právnej istoty a rýchlosti konania.

 

Účinnosť

Zákon nadobudne účinnosť vyhlásením, no ustanovenia týkajúce sa obchodného registra sa navrhujú s účinnosťou od 1. marca 2026. Tento časový rámec má zabezpečiť dostatočný priestor na implementáciu technických riešení a adaptáciu subjektov na nové pravidlá.

 

Návrh nového zákona o obchodnom registri predstavuje ambiciózny projekt legislatívnej modernizácie, ktorý reaguje na požiadavky doby, vývoj v rámci EÚ, ako aj na technologické zmeny. Jeho prijatie má prispieť k transparentnosti, efektivite a právnej istote v obchodnom styku, čo môže pozitívne ovplyvniť podnikateľské prostredie na Slovensku.

 

Predmetná novela ZoR významne mení viacero inštitútov, ktorých finálna podoba však bude známa až po medzirezortnom pripomienkovom konaní a jednotlivých čítaniach v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.

 




Zdroj:

 




 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page